Spawanie i lutowanie

Spawanie i lutowanie

Na liście cenionych i często używanych narzędzi ręcznych mamy również te, które wymagają zasilania zewnętrznym źródłem. W zależności od konkretnego urządzenia mogą to być paliwa lub energia elektryczna. Ta druga odpowiada za działanie lutownic, które przydają się podczas wielu prac warsztatowych. Doceniają je zwłaszcza osoby zajmujące się układami elektronicznymi.

Lutownica jest stosunkowo prostym narzędziem o długich tradycjach. Choć minęło wiele lat od wynalezienia prototypu, zasada jej działania w dużej mierze się nie zmieniła, co dowodzi uniwersalności koncepcji. Elementem roboczym każdej lutownicy jest głowica, która pod wpływem napięcia elektrycznego nagrzewa się do wysokich temperatur. Dzięki temu potrafi ona topić cynę oraz kalafonię.

Cyna stanowi łącznik, coś co możemy porównać do kleju. Za jej pomocą łączymy ze sobą elementy układu – na przykład kable ze sobą oraz przewody z płytkami PCB. Kalafonia poprawia wydajność lutowania, pomaga także oczyścić głowicę. O ile cyna jest stopem metali, to kalafonię pozyskuje się z żywicy.

Wyższa szkoła jazdy to spawanie. O ile lutownica sprawdza się przy niewielkich elementach, zwłaszcza w układach elektronicznych, to spawarki są narzędziem używanym do łączenia przede wszystkim części metalowych o większych gabarytach. Najczęściej spawanie odbywa się z użyciem urządzenia elektrycznego, ale spotyka się również spawarki gazowe, elektronowe czy laserowe. Technicznie rzecz sprowadza się do miejscowego stopienia materiału i połączenia elementów poprzez ich scalenie.

.