Narzędzia zegarmistrzowskie

Narzędzia zegarmistrzowskie

Naprawa zegarków to jedno z większych wyzwań technicznych i tak naprawdę dość wąska grupa rzemieślników jest w stanie mu podołać. Profesja zegarmistrza jest dziś dość elitarna i owiana nutką tajemnicy. Dzieje się tak, ponieważ praktycznie nie działają teraz żadne szkoły, w których można by nauczyć się fachu.

Umiejętności są z reguły przekazywane z pokolenia na pokolenie. Bardzo często synowie zegarmistrzów idą w ślady swoich ojców i zaczynają zajmować się tym samym. Czasami uczniowie zgłaszają się, aby terminować pod okiem doświadczonych fachowców.

Mechanizmy zegarków bywają bardzo skomplikowane, a wiele z nich liczy sobie sporo lat. Kiedyś nie było zegarków zasilanych bateryjnie. Kwarcowe układy pojawiły się dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Wcześniej wszystko bazowało na mechanizmach nakręcanych – i do dziś tego rodzaju zegarki uchodzą za najbardziej prestiżowe. Renomowane firmy nadal je produkują, a ich cena potrafi zwalać z nóg. Usterki, które pojawiają się w zegarkach należy usunąć – potrafią to robić fachowcy, ale zawsze z pomocą odpowiednich narzędzi.

Dobry zegarmistrz ma pod ręką wiele przedmiotów, które pomogą mu w dostaniu się do wnętrza zegarka. Przyssawki i podważacze do zdejmowania dekielków, precyzyjne śrubokręciki, przyrządy do oczyszczania i oliwienia mechanizmu – wymieniać można długo. Przyda się również szkło powiększające, zwane lupą zegarmistrzowską.

Wszystko po to, aby móc znaleźć usterkę i skutecznie ją usunąć. Zestawy narzędzi specjalnych dla zegarmistrzów są łatwo dostępne chociażby w sklepach internetowych..