Do śrub i nakrętek

Jakie są dwa najbardziej podstawowe narzędzia ręczne, które powinni bez cienia wahania wymienić nawet kompletni laicy w tematach technicznych? Tak, chodzi o śrubokręty oraz wszelkiego rodzaju klucze. Ciężko znaleźć dom, w którym jakichś śrubokrętów by nie było. Ich użytkowanie jest proste i nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy.

Trzeba tylko dopasować śrubokręt do odpowiedniej śrubki, a reszta toczy się już intuicyjnie. Koszt zakupu także nie jest spory. Śrubokręty drogie nie są, co czyni je łatwo dostępnymi.

Luźna śrubka, a może trzeba przykręcić do garnka nowy uchwyt? Z tym narzędziem to łatwe. Kiedyś śrubokręt nie miał jednak do zaoferowania pewnych dodatkowych funkcji jakie posiada dziś. Przede wszystkim fachowcy bardzo docenili modele z magnetyczną końcówką, dzięki której można z łatwością utrzymać śrubki metalowe w odpowiednim miejscu.

Używanie takich rozwiązań jest prostsze. Dostępne są także śrubokręty z wbudowaną latarką LED, dzięki której lepiej widać pole pracy, a z zadaniami można sobie sprawnie poradzić nawet w całkowitych ciemnościach. Proste, prawda? Z wszelkimi nakrętkami radzą sobie z kolei klucze.

Najbardziej znane są te francuskie – doceniane zwłaszcza przez mechaników. Dostępne w wielu rozmiarach dostosowanych oczywiście do nakrętek o dowolnych gabarytach. Mamy też klucze uniwersalne, z płynną regulacją.

Jeden taki klucz może zastąpić wiele innych i pomoże odkręcić lub dokręcić dowolny gwint. Ciekawe są też klucze imbusowe, niezastąpione przy montażu mebli czy obsłudze zaworów powrotnych przy grzejnikach..