Arsenał stolarza

Arsenał stolarza

Praca w drewnie wymaga od stolarza nie tylko znakomitych umiejętności manualnych, ale także kompleksowej wiedzy na temat materiału, z którym na co dzień przychodzi mu obcować. Fach stolarski nie jest wynalazkiem współczesności – jest znany od wieków i zawsze cieszył się dużym prestiżem w społeczeństwie. Dawniej głównym zadaniem stolarzy był oczywiście wyrób stołów i ław, które stanowiły bardzo użyteczne i pokupne przedmioty. Początkowo były luksusem i sięgały po nie elity.

Z czasem zyskały na powszechności, a stolarze musieli poszerzyć swój zakres usług. Dziś przyjmuje się, że stolarz jest specjalistą od wyrobu wszelkiego rodzaju przedmiotów drewnianych, w szczególności stołów oraz mebli. Powoli zaciera się granica pomiędzy stolarzem a cieślą, choć niektórzy wciąż podkreślają, że to dwie odrębne profesje. Przykładowo w budownictwie stolarze zajmują się wyrobem podłóg czy okiennic, a także elementów umeblowania.

Z kolei cieśla odpowiada za wykonanie więźby dachowej oraz części konstrukcyjnych budynku. Bywa jednak, że ta sama osoba wykonuje obydwa zajęcia. Z jakich narzędzi korzysta stolarz definiowany tradycyjnie? Okazuje się, że nierzadko z takich samych co cieśla. Generalnie chodzi wszakże o obróbkę drewna, a ta stawia przed fachowcami podobne wyzwania.

Ołówek, rysik czy znacznik służą trasowaniu, a więc wytyczaniu kierunku prac w drewnie. Narzędzia do przerzynania to z kolei różne rodzaje pił. Wyrównywanie powierzchni odbywa się z pomocą strug. W ruch idą także dłuta, wiertła, siekiery i topory.

Współcześnie stosuje się też powszechnie elektronarzędzia..